10. Pewnej nocy w Betlejem…

Zapach choinek, magia świateł, śnieżnobiały opłatek, wigilia, świąteczne życzenia, kolędy, o północy Pasterka… Taki jest klimat tych jedynych w swoim rodzaju świąt, kiedy Bóg zechciał narodzić się pośród ludzi. Na ten, z wielką tęsknotą wyczekiwany moment, stajemy się tak bardzo odmienieni, życzliwsi dla siebie, po prostu bardziej ludzcy. Tajemnica betlejemskiej nocy ogarnia całe stworzenie. Nawet zwierzęta w tym dniu włączają się w ten niepowtarzalny hymn wdzięczności, kiedy sam anioł Pański woła donośnym głosem: „Oto zwiastuję wam radość wielką, która będzie udziałem całego narodu: dziś w mieście Dawida narodził się wam Zbawiciel, którym jest Mesjasz, Pan” (Łk 2, 10-11).

Każdego roku ten fakt odczytujemy na nowo. Upływają lata, epoki, wieki – a niegdyś nikomu nic nie mówiące malutkie miasteczko Betlejem, pozostaje dalej prawdziwą stolicą ludzkości, gdzie narodził się Bóg, Jezus – Syn Boży, dla którego jednak nie znalazło się godne miejsce, ale uboga stajenka, chłód i niewygoda.

Betlejem – to nasze serce. To uczucia, wzruszenie, radość i łzy. Nie ważne więc, czy pochodzisz z arystokratycznego rodu, czy z prostej rodziny. Ten, który stał się CZŁOWIEKIEM, nie pyta o pochodzenie, zasobność portfela, samochód, kolejne wille i mieszkania, ale pyta po prostu o miłość, bo tylko ona sprawia, że nauczysz się dostrzegać prawdziwego Boga w człowieku.

To jest twoje Boże Narodzenie! Czy nie czujesz, że stajesz się inny? Że tę ziemię na której stoisz, twoja dobroć przemienia jej smak, nawet wiatr w codzienności łagodniej uderza w policzek, a świat pochyla głowę w zawstydzeniu i inne głosy słyszysz dookoła. Ten cud staje się twoim udziałem. Rodzisz się na nowo, gdy idziesz do spowiedzi i gdy słuchasz Ewangelii, o tym, co się wydarzyło tej pamiętnej nocy w Betlejem i otwierasz swoje serce, aby przyjąć Boga.

Ileż tych Bożych Narodzeń już przeżyłeś? Ile połamanych opłatków i życzeń wysłanych? Ile już ich za nami…, a przecież jeszcze nieskończona wędrówka ku pełni Chrystusowego świata. I dlatego każde z nich jest jedynym niepowtarzalnym zapisem na pięciolinii twojego serca.

Eligiusz Dymowski OFM