Tydzień z INTERNETEM, 2019

W dniach 25-31 marca 2019 roku odbywa się Tydzień z Internetem – doroczna, ogólnoeuropejska kampania, której celem jest zachęcenie jak największej liczby osób do poznania możliwości, jakie daje Internet. W Polsce – już po raz dziewiąty.  W dotychczasowych edycjach wzięło udział ponad 2.500 instytucji i blisko 80.000 osób. Koordynatorem akcji jest organizacja pozarządowa All Digital, w Polsce koordynuje ją Fundacja Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego we współpracy z partnerami.

Jak ocenić wiarygodność informacji znalezionej w Internecie? Jak rozpoznać informację fałszywą (tzw. fake news)? Jak korzystać z sieci bardziej świadomie i rozsądnie? To pytania, na które odpowiadać będziemy podczas zajęć realizowanych w ramach ogólnoeuropejskiej kampanii.

Mapa wydarzeń – All Digital Week

Opis wydarzenia – Cytuj z głową!

Podczas zajęć z przedmiotu Bezpieczeństwo Informacji w usługach internetowych, Współpraca online, Techniki multimedialne prowadzonych w Tygodniu z Internetem ze studentami kierunków MatematykaZarządzanie, podjęte zostaną tematy dotyczące treści publikowanych w internecie. Towarzyszyć nam będzie hasło: Kliknij. Sprawdź. Zrozum. Określimy, w jaki sposób należy oceniać wiarygodność źródeł i treści znalezionych w internecie. Wspólnie odpowiemy na pytania: Jak wyszukiwać informacje w internecie? Jak ocenić ich wiarygodność? Które ze znalezionych informacji są  warte rozpowszechniania – cytowania w pracach badacza, nauczyciela, studenta. Wybrane treści trafią na strony www budowane przez studentów ramach zajęć laboratoryjnych.

Materiały dydaktyczne – prezentacje

Nie daj się fake newsom

Informacja w sieci – wiarygodność, Fake news’y

Materiały dydaktyczne – webinarium

Materiały dydaktyczne – filmy

Wiarygodność informacji w sieci – cyfrowobezpieczni.pl

PAH – Jak mówić o większości świata? – PAH