Wykształcenie, doświadczenie zawodowe
Absolwentka Politechniki – Wydziału Informatyki i Techniki Obliczeniowej, studia doktoranckie na Wydziale Elektroniki i Informatyki /przewód doktorski nie został otwarty/,
Doświadczenie zawodowe:
- konstruktor w ZMP Mera Błonie – opracowanie programów do testowania drukarek w procesie ich produkcji, instruktor pracowni komputerowej szkoły przyzakładowej Mera Błonie,
- specjalista ds. wdrożeń w firmie Inwestprojekt Słupsk – wdrażanie oprogramowania wspomagającego zarządzanie, opracowanie dokumentacji, systemów pomocy oprogramowania, materiałów promocyjnych i szkoleniowych, budowa i zarządzanie witryną internetową Firmy,
- prowadzenie własnej działalności gospodarczej – kursy, szkolenia, doradztwo – obszar ICT,
- nauczyciel akademicki, autorka i koordynator treści witryny Uczelni, odpowiedzialna za wizerunek Uczelni w mediach społecznościowych w Wyższej Hanzeatyckiej Szkole Zarządzania,
- nauczyciel akademicki w Społecznej Akademii Nauk,
- nauczyciel akademicki w Akademii Pomorskiej – Instytut Nauk Ścisłych i Technicznych, autorka własnej strony www dla studentów zawierającej materiały dydaktyczne, w tym powstałe w ramach światowych wydarzeń związanych z popularyzacją nauki.
Obszary badań:
- witryny WWW dedykowane wyszukiwarkom internetowym,
- optymalizacja witryn WWW (SEO),
- marketing w wyszukiwarkach internetowych (SEM),
- ontologie dziedzinowe, modele ontologiczne,
- sieci semantyczne.
Orcid ID
Lista artykułów
- E. Białek i K. Białek, „Miasta hanzeatyckie w Internecie”, w Hanza wczoraj dziś i jutro. Kierunki współpracy w nowej Europie, Słupsk, 2005.
- E. Białek, „Ocena skuteczności pozycji linku w rankingach wyszukiwarek internetowych”, w Modele inżynierii teleinformatyki (Wybrane zastosowania) 2, Koszalin, Politechnika Koszalińska, 2007, pp. 29-43.
- E. Białek, „Kryteria oceny relewantności wyników w wyszukiwarkach internetowych i ich wykorzystanie do promocji witryn regionalnych”, w Teoretyczne i praktyczne aspekty rozwoju regionalnego, tom II, Słupsk, WHSZ w Słupsku, 2007, pp. 165-176.
- E. Białek i K. Białek, „Długi ogon wyszukiwania i jego wpływ na oglądalność witryny WWW”, w Modele inżynierii teleinformatyki (Wybrane zastosowania) 3, Koszalin, Politechnika Koszalińska, 2008, pp. 15-23.
- E. Białek, „Wykorzystanie Internetu do badań trendów w turystyce oraz sezonowości rynku turystycznego w regionie pomorskim”, w Problemy rozwoju regionalnego w teorii i praktyce, Słupsk, WHSZ w Słupsku, 2008, pp. 292-300.
- E. Białek, „Badanie zapytań kierowanych do wyszukiwarek internetowych jako element zarządzania witryną www”, w Zeszyty naukowe Uniwersytetu Szczecińskiego Nr 582, Ekonomiczne problemy usług Nr 48, Szczecin, Uniwersytet Szczeciński, 2010, pp. 201-211.
- E. Białek, „Zapytania do wyszukiwarek internetowych. Próba uporządkowania terminologicznego chaosu”, SemSpecialist, nr 5, 2011.
- E. Białek, „Wyszukiwalność witryny internetowej. Zasada Pareto (80/20) czy „długi ogon”?”, SemSpecialist, nr 6, 2011.
- E. Białek, „Zapytania do wyszukiwarek internetowych. Trendy i sezonowość w turystyce”, SemSpecialist, nr 7, 2011.
- E. Białek, „Zapytania do wyszukiwarek internetowych. Badanie trendów i sezonowości”, w Informatyczne systemy zarządzania (Wybrane zastosowania), tom 2, Koszalin, Politechnika Koszalińska, 2011, pp. 7-19.
- E. Białek i K. Białek, „Budowa semantycznego jądra witryny internetowej”, w Zeszyty Naukowe WHSZ w Słupsku 8/2011, Studia społeczno – ekonomiczne, Słupsk, WHSZ w Słupsku, 2011, pp. 108-116.
- E. Białek, M. Zajkowska, „Witryna internetowa w komunikacji marketingowej nauczyciela akademickiego,” w Zeszyty Naukowe SGGW w Warszawie 10/59/2013, Polityki Europejskie Finanse i Marketing, Warszawa, SGGW, 2013, pp. 45-55.
- E. Matuska, E. Białek „Ageizm in Human Resources Practices Case of Poland,” w Human Potential Development Conference, Zilina, University of Zilina, 2013, pp. 236-247.
- E. Białek, K. Białek „Kompetencje cyfrowe i ich rola w podnoszeniu aktywności zawodowej osób starszych,” w Human Potential Development an Innovative Trends and Conclusion for XXI Century, Słupsk, WHSZ w Słupsku, 2014, pp. 15-24.
- E Białek „Kompetencje informatyczne na polskim rynku pracy – badanie zapytań do wyszukiwarek internetowych”, publikacja w monografii „Zmiany na rynku pracy”, Akademia Pomorska, 2020
Lista referatów, wystąpień
- „Miasta hanzeatyckie w Internecie”, międzynarodowa konferencja naukowa „Hanza wczoraj, dziś i jutro. Kierunki współpracy w nowej Europie”, Słupsk, 2005.
- „Kryteria oceny relewantności wyników w wyszukiwarkach internetowych i ich wykorzystanie do promocji witryn regionalnych”,
I konferencja Teoretyczne i praktyczne aspekty rozwoju regionalnego, Słupsk, 2007. - „Długi ogon wyszukiwania i jego wpływ na oglądalność witryny WWW”, V krajowa konferencja „XXI wiek erą elektroniki i teleinformatyki”, Koszalin, 2008.
- „Wykorzystanie Internetu do badań trendów w turystyce oraz sezonowości rynku turystycznego w regionie pomorskim”, II konferencja Teoretyczne i praktyczne aspekty rozwoju regionalnego, Słupsk, 2008.
- „Badanie zapytań kierowanych do wyszukiwarek internetowych jako element zarządzania witryną www”, III konferencja Teoretyczne i praktyczne aspekty rozwoju regionalnego, Słupsk, 2010.
- „Kompetencje cyfrowe i ich rola w podnoszeniu aktywności zawodowej osób starszych,”
XI Międzynarodowa Konferencja Naukowa Rozwój Potencjału Ludzkiego Innowacyjne Trendy i Konkluzje na XXI wiek, Słupsk, 2014. - „Bezpieczni w cyberprzestrzeni – od juniora do seniora, prezentacja działań w ramach projektów latarnicy.pl, cyfrowobezpieczni pl”, Konferencja Naukowa pn. Bezpieczeństwo w cyberprzestrzeni, Wyzwania i zagrożenia dla cyberbezpieczeństwa strukturalnego i personalnego, Słupsk, 2017.
- „Kompetencje cyfrowe wobec wyzwań współczesności”, Konferencja Naukowa pn. “Współczesny Człowiek Wobec Zagrożeń w Cyberprzestrzeni”, AP Słupsk, 2019.
- Prelegentka – moduł Kompetencje Cyfrowe da Rozwoju – w Poszukiwaniu Drogi do Celu, 21. Konferencja Miasta w Internecie, Przełomy i Koleiny Cyfrowego Państwa INNOWACJA – INTELIGENCJA – INTERAKCJA, Gdańsk, 2017.
Udział w projektach
granty indywidualne
- Własna firma po 45. roku życia – w ramach projektu, którego celem było aktywne wspieranie samozatrudnienia oraz zapewnienie przedsiębiorcom – osobom po 45 roku życia pomocy w wykorzystaniu dostępnych instrumentów wsparcia – finansowany w ramach działania 6.2 Wsparcie oraz promocja przedsiębiorczości i samozatrudnienia Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki 2007-2013 w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego
- Realizacja działań „Otwórz okno na cyfrowy świat, poznaj świat i daj się poznać światu” w ramach projektu Polska Cyfrowa Równych Szans – finansowany w ramach „Projektu systemowego – działania na rzecz rozwoju szerokopasmowego dostępu do Internetu”, Działanie 8.3 Programu Innowacyjna Gospodarka, realizowany przez Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji (Latarnik Polski Cyfrowej)
działania w projektach
- Edukator w projekcie e-Minder – finansowany w ramach 5 Programu Ramowego Badań Rozwoju Technicznego ze środków Komitetu Badań Naukowych oraz Komisji Europejskiej dla Województwa Pomorskiego.
- Budowa i zarządzanie treścią witryny www projektu „Studia podyplomowe z przyszłością – ZARZĄDZANIE I INWESTYCJE W ODNAWIALNYCH ŹRÓDŁACH ENERGII przy WHSZ w Słupsku” – finansowany w ramach Priorytetu IV. Szkolnictwo wyższe i nauka, Działania 4.3 Wzmocnienie potencjału dydaktycznego uczelni w obszarach kluczowych w kontekście celów Strategii Europa 2020 POKL 2007-2013, zorganizowany przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju w Warszawie.
- Edukator, budowa i zarządzanie treścią witryny www Lince/Erasmus+ – partnerskiego projektu organizacji z Hiszpanii, Włoch i Polski (NOT Szczecin, Akademia Pomorska) którego głównym celem jest ułatwienia przyszłego zatrudnienia studentów realizujących praktyczny profil kształcenia (VET) poprzez rozwój partnerstw edukacyjno – biznesowych mających na celu promowanie uczenia się w miejscu pracy i wdrożenie metody opartej na projektach.
- „USTA SŁUPSKA” – projekt dofinansowany przez program LECHSTARTER, realizowany przez Bałtycką Galerię Sztuki Współczesnej, którego celem było zbudowanie filmu – portretu Słupska i Ustki widzianego oczami wyobraźni samych mieszkańców. Udział w charakterze uczestnika, w tym warsztatów operatorskich, reżyserskich, scenograficznych oraz aktorskich
- Projekt cyfrowobezpieczni.pl – Bezpieczna Szkoła Cyfrowa odpowiadający na problemy i wyzwania związane z bezpiecznym korzystaniem z zasobów cyberprzestrzeni w polskich szkołach, realizowany przez Stowarzyszenie Miasta w Internecie i Ministerstwo Edukacji Narodowej. Udział w charakterze edukatora
Kursy, szkolenia – tematyka
- e-usługi w administracji,
- cyberbezpieczeństwo,
- prawo autorskie, licencje CC,
- otwarte zasoby edukacyjne,
- ochrona danych osobowych,
- dostępne strony www,
- media społecznościowe w biznesie,
- narzędzia TIK w szkolnictwie wyższym,
- programowanie dla dzieci,
- edukacja osób dorosłych,
- prezentacje i wystąpienia publiczne,
- warsztaty teatralne w edukacji.
Uzyskane tytuły, certyfikaty:
- Microsoft Innovative Educator Expert 2020-2021, 2021-2022, 2022-23, 2023-24
- Local Volunteer Code.org
- Adobe Creative Educator
- Mote Certified Educator
- Kami Certified Educator
- Book Creator Certified Author Level 1
- Wakelet Community Member
Odbyte kursy, szkolenia (wybór)
- Microsoft dla edukacji:
- Szkolenia dla edukatorów na platformie Microsoft dla edukacji – ponad 200 kursów, indywidualnych konsultacji, w tym będące częścią 12 ścieżek edukacyjnych:
- Hybrid Learning Strategies for Success
- Blended approaches for a modern learning environment
- Continue the learning with Office 365 and Windows
- Getting started: Digital classroom and student voice
- Supporting Social and Emotional Learning with Microsoft Tools
- STEM Level I
- Office 365 Teacher Academy
- Microsoft K-12 Education Transformation Framework: Modern teaching and learning
- OneNote Teacher Academy
- 21st Century Learning Design
- MIE Trainer Academy
- Microsoft in Education
- Akademii Cyfrowego Edukatora
- Cykliczne potkania warsztatowe, aktywność w mediach społecznościowych (grupy zamknięte, w tym międzynarodowe) dedykowane grupie MIEE
- Google
Szkolenia dla edukatorów na platformie Google:- Getting Started with Google for Education – kurs
- Internetowe Rewolucje – kurs
- Ministerstwo Cyfryzacji / Kancelaria Prezesa Rady Ministrów
- Tworzenie dostępnych cyfrowo treści www – szkolenie dla webmasterów
- Tworzenie dostępnych cyfrowo dokumentów
- ETR – Easy To Read – przygotowanie tekstów łatwych do czytania w urzędach
- Platforma Navoica.pl – kursy uczelni wyższych
- Podstawy sztucznej inteligencji, OPI PIB
- Wykorzystanie technologii informacyjno – komunikacyjnych w pracy nauczyciela, UAM Poznań
- Technologie Informatyczne, Politechnika Łódzka
- Bezpieczeństwo w cyberprzestrzeni, Warszawski Instytut Bankowości
- Inkluzja społeczna osób z niepełnosprawnościami, Uniwersytet Śląski w Katowicach
- Design Thinking jako koncepcja pobudzania innowacji, Uniwersytet Technologiczno-Humanistyczny im. Kazimierza Pułaskiego
- Metoda projektów krok po kroku czyli jak kreatywnie osiągać cele, Uniwersytet Humanistyczno- Przyrodniczy im. Jana Długosza w Częstochowie
- Sukces to nie przypadek. Zbuduj swoje kompetencje przedsiębiorcze, UAM Poznań
- Jak pracować w zespole zdalnie?, Parlament Studentów RP
- Jak skutecznie prezentować swoje osiągnięcia przed publicznością, Parlament Studentów RP
- Zarządzanie procesem uczenia się, Akademia WSB
- Twórczy PROGRAMator Wspólnego Czasu – Nauka programowania przez zabawę z dzieckiem w wieku 7-10 lat, Wyższa Szkoła Integracji Europejskiej
- Badawcze kompetencje informacyjne w pracy naukowej, Politechnika Krakowska
- Psycholog w sieci, Uniwersytet Śląski w Katowicach
- Mindfulness w rozwoju osobistym i zawodowym, Uniwersytet Śląski w Katowicach
- NCBiR
- Otwarte dane – wprowadzenie dla użytkowników, twórców i programistów
- Nie wszystkie prawa muszą być zastrzeżone” – czyli otwarte licencje w teorii i praktyce
- Standard WCAG 2.0. Wprowadzenie do dostępności
- Jak skutecznie prowadzić projekty technologiczne na styku sektorów publicznego, prywatnego i pozarządowego
- Platforma OSE IT Szkoła – 68 kursów
- Europass, Europejski Certyfikat Kompetencji Cyfrowych Moduł: PI M21 Zdalne Nauczanie
- European Schoolnet Academy „EU Code Week Icebreaker Rerun”
- Parlament Europejski Biuro w Polsce, wspólnie.eu „Jak efektywnie działać w sieci”
- Akademia Data Science „Sztuczna Inteligencja dla Ludzi”
- SpołEd „Otwarte zasoby edukacyjne”
- Akademia PARP „Media społecznościowe w biznesie”
- Akademia Edukatorów IT FOR SHE, cykl szkoleń w ramach Perspektywy Women in Tech
- Aktywna Akademia 5 +, cykl webinarów z Ekspertem ds. nadużyć w nauce dr. hab. n. med. Markiem Wrońskim, Akademia Pomorska
- Działam – Upowszechniania – Inspiruję, cykl szkoleń z zakresu upowszechniania, działań marketingowych oraz komunikacyjnych, Narodowa Agencja Programu Erasmus+ i Europejskiego Korpusu Solidarności
- Archipelag Pokoleń, Erasmus + – edukacja przez całe życie, cykl szkoleń, warsztaty
- Pozostałe firmy, organizacje z których ofert szkoleniowych korzystam regularnie – obszary: ICT, bezpieczeństwo cyfrowe, prawo autorskie, dostępność cyfrowa, archiwistyka cyfrowa, kultura w sieci:
- Akademicki Inkubator Przedsiębiorczości Uniwersytetu Jagiellońskiego
- Centrum e-learningu AGH
- Cisco Networking Academy
- PCG Akademia
- Centralny Dom Technologii
- Centrum Nauki Kopernik
- Centrum Edukacji Obywatelskiej
- Centrum Cyfrowe
- Ośrodek Rozwoju Edukacji
- Filmoteka Narodowa – Instytut Audiowizualny | FINA
- Narodowe Centrum Kultury
- Fundacja Sektor 3.0
- Fundacja Media 3.0
- Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę
- Fundacja Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego
- Fundacja Rozwoju Systemu Edukacji
- Fundacja Nowoczesna Polska
- Fundacja Szkoła z Klasą
- Fundacja TechSoup
- Fundacja Widzialni
- Fundacja Siódmy Zmysł
- Fundacja Dobra Sieć
- Fundacja Panoptykon
- Fundacja Katalyst Education – Mapa Karier
- Koalicja Otwartej Edukacji
- Wikimedia Polska
- Your Roots in Poland
- Centrum Archiwistyki Społecznej
- Centrum Inicjatyw Obywatelskich
- Aktywator Witaj Świecie
- Stowarzyszenie Cyfrowy Dialog
- Kielecki Park Technologiczny
- Gdański Inkubator Przedsiębiorczości STARTER
- Gdańska Fundacja Przedsiębiorczości
- Stołeczne Centrum Wspierania Organizacji Pozarządowych
- EBIB – Elektroniczna Biblioteka – portal bibliotekarzy i pracowników informacji
- Instytut Kultury Miejskiej Gdańsk
- Mazowiecki Instytut Kultury
- Strefa Kultury Wrocław
- Stowarzyszenie Pedagogów Teatru
- Fundacja Kino Szkoła
- Evenea
- ClickMeeting Team
- Sukces TO JA
- Giganci Programowania
- PixBlocks, UAM Poznań
- The Awwwesomes
- Portal ngo.pl
- pl
- MyDigitalLife
- Esri Polska
- Wolters Kluwer Polska
- American Corner
- Dział Kultury, Ambasada USA
- NASA
- RETHINK
- Hadi Partovi (Code.org)
Popularyzacja nauki, działania na rzecz społeczności lokalnej
Konferencja Naukowa – Akademia Pomorska, 2019
działania cykliczne z udziałem studentów
- Hour of Code / Godzina Kodowania – grudzień
- International Open Access Week / Tydzień Otwartej Nauki – październik
- Europe Code Week / Tydzień Kodowania – październik
- Erasmus Days – październik
- European Cyber Security Month / Europejski Miesiąc Cyberbezpieczeństwa – październik
- All Digital Week / Tydzień z Internetem – marzec
- Open Educaton Week / Tydzień Otwartej Edukacji – marzec
- Tydzień z Internetem – marzec
- Dzień Bezpiecznego Internetu – luty
pozostałe – udział własny
- Konkurs na remiks wolnej kultury POUŻYWAJ SOBIE! – wsparcie promocyjne
- Kampania „Jesteś twórcą – masz prawo” – wsparcie promocyjne
- Warsztaty teatralne, performance na otwarcie wystawy w ramach Kampanii Słupsk i Ustka Miastami bez nienawiści – wrzesień 2017
- Projekt „Światłem pisane” – fotografia cyfrowa, obróbki grafiki. Wystawa w słupskiej Baszcie Czarownic materiałów (zdjęcia, prace twórcze, publikacja) będących rezultatem Projektu
- Konkurs Quatrathlon Informatyczny – członkini komitetu organizacyjnego
- Wsparcie mentoringowe uczennic II LO w Słupsku, projekt “Informatyka na obcasach”. Udział w wydarzeniu „DZIEWCZYNĄ jestem i nic co „męskie” nie będzie mi obce” – Dzień Kobiet, dzień kodowania dla uczennic szkół ze Słupska
- Startuj w Słupsku – uczestnictwo w Gali Finałowej – wykład, członkini komisji oceniającej zwycięski projekt Wyróżnienie w konkursie Ministerstwa Cyfryzacji “CodeWeek – 1000 pierwszych inicjatyw online” w ramach Tygodnia Kodowania”2020
- Laureatka konkursu Kancelarii Premiera Rady Ministrów „Portal Interoperacyjności i Architektury Informacyjnej Państwa” 2021
- Prowadzenie własnej strony internetowej e-bialek.pl/apsl dedykowanej studentom, ze szczególnym uwzględnieniem zagadnień związanych z pracą zdalną, dostosowanie strony www i materiałów dla studentów z Ukrainy- automatyczne tłumaczenie – dot. studentów wymiany semestralnej
- od 2003 roku prowadzenie autorskich serwisów internetowych z poezją, blogów, w tym edukacyjnych dla dzieci i osób dojrzałych (około 5000 pojedynczych stron www)
- Prowadzenie stron na FB – informacje o darmowych kursach, szkoleniach, inicjatywach aktywizujących studentów:
- ICT for Free – obszar IT
- Zmieniamy bo chcemy – obszar ekologii
- Zarządzanie w Słupsku – obszar zarządzania, inicjatywy lokalne
po godzinach
- miłośniczka poezji – autorka licznych stron www poświęconych poezji,
- wolontariuszka – udział w działaniach na rzecz miasta, regionu i nie tylko.
Szczegóły na stronie e-bialek.pl
Z ostatniej chwili – rok 2022 – 2023
szczegóły na stronie e-bialek.pl/apsl
Kontakt
e-mail: ebialekapsl @ gmail.com