Zero waste, „brak śmieci” lub „brak marnowania”, to styl życia, zgodnie z którym człowiek stara się generować jak najmniej odpadów, a tym samym nie zanieczyszczać środowiska.Wielu ludziom takie życie wydaje się obecnie niemożliwe, bo na pierwszy rzut oka trudno samemu coś wytworzyć lub wyhodować, kupić żywność bezpośrednio od rolnika albo przynajmniej znaleźć jakiś sklep z produktami spożywczymi na wagę. Uciążliwym wydaje się już samo pamiętanie o własnej torbie, słoiku, pudełku i worku na chleb, a co dopiero zabieranie pustych pojemników ze sobą na każde zakupy i dźwiganie ich z powrotem do domu. Przyzwyczailiśmy się też do kupowania w sieci, a każda paczka to kolejne opakowanie.Chodzenie z własną materiałową torbą i odmawianie plastikowej jednorazowej siateczki stało się symbolem stylu zero waste. Ale czy w tym nurcie chodzi tylko o to?Życie człowieka to znacznie więcej niż kupowanie jedzenia. Niestety generujemy śmieci i zanieczyszczenia również zapewniając sobie ubranie i ciepło, dbając o higienę, chcąc się przemieszczać, pracować, a także korzystać z życia społecznego lub kulturalnego. Jak więc poradzili sobie z nimi zerowasterzy?
Bezśmieciowe życie sprowadza się w praktyce do stosowania 7R.
  1. Refuse (odmawiaj) – nie akceptuj zbędnych ulotek reklamowych, jednorazowych opakowań, a także wszelkich produktów wyprodukowanych ze szkodą dla środowiska, generujących odpady i zanieczyszczenia. Odmawiaj zdecydowanie, nie bierz.
  2. Reduce (ograniczaj) – redukuj nadmiarowe przedmioty, otaczaj się tylko tym, czego faktycznie używasz i co jest ci niezbędne do życia.
  3. Reuse (używaj ponownie) – nie stosuj rozwiązań jednorazowych. Używaj wielorazowych opakowań (słoiki , kartony, pudełka), termosów, naczyń, a nawet artykułów higienicznych (golarki na żyletki). Używaj ponownie także tego, co na pierwszy rzut oka jest już śmieciem (na przykład zasadź kwiatki w kubku czy garnku, zamiast kupować nową doniczkę, wielokrotnie używaj szklanych butelek, kupuj produkty w butelkach z praktycznym zamknięciem).
  4. Recycle (segreguj i przetwarzaj) – zadbaj o to, żeby zbędne rzeczy zostały przerobione na coś pożytecznego. Segreguj śmieci i wyrzucaj do oznakowanych pojemników, wykorzystuj resztki tkanin.
  5. Rot (kompostuj) – kompostuj odpadki organiczne, otrzymując z nich energię lub naturalny nawóz.
  6. Repair (naprawiaj) – łataj ubrania, naprawiaj buty u szewca, diagnozuj sprzęt domowy przed utylizacją czy można dokonać napraw w domu lub serwisie.
  7. Remember (pamiętaj) – ucz się żyć świadomie, pamiętaj, że twoje wybory konsumenckie i to jak spędzasz czas mają wpływ na środowisko. Myśl gdy podejmujesz decyzje zakupowe.
Życie w stylu zero waste to nauka, próby, błędy i porażki, ale też wieczne pogłębianie świadomości i szukanie nowych bezśmieciowych rozwiązań na miarę naszych czasów i własnych potrzeb. Często jest to powrót do praktyk, które pamiętam z własnego dzieciństwa lub opowieści rodziców i dziadków, gdy z resztek wełny babcia robiła kolorową czapkę, rękawice i skarpety a z resztek materiałów powstawały pledy.
.
źródło FB, autor Beata Rudnicka