Tydzień z Internetem, 2020

W dniach 23-29 marca 2020 roku w całej Europie obchodzony jest Tydzień z Internetem. W roku 2020 motywem przewodnim tego wydarzenia jest: e-MOcni przez całe życie.

W tym roku znaleźliśmy się wszyscy w bardzo szczególnej, dynamicznie zmieniającej się z dnia na dzień sytuacji. Z powodu epidemii koronawirusa i wynikających z niej zagrożeń zostały zamknięte szkoły, swoją działalność zawiesiły biblioteki, uczelnie i inne instytucje oraz organizacje zajmujące się kulturą i edukacją. Wiele osób nie może już opuszczać swoich domów (najprawdopodobniej będzie ich coraz więcej), innym zaleca się pracę zdalną.

Nie wszyscy znają narzędzia umożliwiające efektywną pracę i komunikację online – warto informować o nich mieszkańców. Warto promować (np. poprzez umieszczanie linków na stronach bibliotek) zasoby edukacyjne, z których można skorzystać ucząc się zdalnie czy pomagając w nauce dzieciom mającym przymusową przerwę od szkoły. Warto też “przećwiczyć” taką pracę zdalną organizując dla mieszkańców edukacyjną telekonferencję, w której wezmą udział nie opuszczając swoich domów.

W czasie panującej epidemii na całym świecie rośnie zainteresowanie zdalnymi formami nauczania i uczenia się. Widać to przede wszystkim w Chinach, które w największym stopniu zostały dotknięte kryzysem. Obecnie trudno jest przewidzieć, jak długo potrwa ta szczególna sytuacja oraz z jakimi jej konsekwencjami przyjdzie się nam zmierzyć w przyszłości, jednak warto przy tej okazji pokazywać ludziom potencjał e-learningu oraz pracy zdalnej, a także różne możliwości czerpania wiedzy z zasobów dostępnych online.

Dlatego w tym roku przygotowaliśmy specjalny scenariusz – pomysł na spotkanie do przeprowadzenia na odległość z wykorzystaniem narzędzi do telekonferencji Zoom. Zachęcamy do skorzystania!

Scenariusz dostępny jest tutaj: Na odległość. Kompetencje cyfrowe w czasach zarazy – scenariusz

Dostępny jest też scenariusz spotkania pokazujący możliwości uczenia się z internetu i zawierający przydatne linki.

Scenariusz dostępny jest tutaj: Na własną rękę – jak się uczyć z internetu? – scenariusz spotkania

Linki do wymienionych w scenariuszach zasobów dostępne są także na stronie: Scenariusze 2020.

Gorąco zachęcamy też do udostępniania mieszkańcom zasobów edukacyjnych pochodzących ze szkoleń online przygotowanych w ramach projektu “e-Mocni: cyfrowe umiejętności, realne korzyści”. Szkolenia dotyczą technologii i e-usług przydatnych na co dzień w różnych dziedzinach życia. Zostały podzielone na 9 obszarów tematycznych: zdrowie, edukacja, finanse, odpoczynek i hobby, relacje z bliskimi, religia i sprawy duchowe, sprawy codzienne, zaangażowanie obywatelskie, praca i rozwój zawodowy.

Materiały dostępne są na tej stronie: https://e-mocni.org.pl/szkolenia-online/

Źródło: http://tydzienzinternetem.pl/

.

OPIS WYDARZENIA – Współpraca online!

Podczas zajęć z przedmiotów Grafika komputerowa i multimedialna, Kompetencje informatyczne w pracy nauczyciela, Użytkowanie IT ze studentami kierunków Informatyka, Pedagogika Zarządzanie, podjęte zostaną tematy dotyczące kształcenie przez całe życie ze szczególnym uwzględnieniem tematyki dotyczącej narzędzi współpracy online.

 

MATERIAŁY DYDAKTYCZNE – PREZENTACJE