Kształcenie na odległość to nie tylko przysłowiowe wysyłanie linków. To także wsparcie, dlatego tak ważny jest stały, bieżący kontakt ze studentami.

Poznanie narzędzi i ich zastosowanie w działaniu to spore wyzwanie dla nas wszystkich – nauczycieli oraz studentów. Aktualnie Akademia Pomorska otrzymuje wsparcie (poczta, chmura) od firmy Google. Zdecydowałam więc, że kształcenie na odległość realizować będziemy z wykorzystaniem Google Classroom – to rozwiązanie pozwalające tworzyć grupy w chmurze, gromadzić materiały w jednym miejscu, pozyskiwać i dawać informację zwrotną, prowadzić videokonferencje. Uważam, że całkiem nieźle sprawdza się w działaniu.

Przed nami kolejne tygodnie kształcenia zdalnego. Pozostajemy przy Google Classroom.

.

  • Google Classroom to narzędzie ułatwiające prowadzenie zajęć oraz komunikację ze studentami. Wchodzi w skład pakietu G Suite dla Szkół i Uczelni. Umożliwia efektywną pracę zdalną m.in. tworzenie i edytowanie zajęć, planowanie zadań, dystrybucję materiałów lekcyjnych, organizowanie i ocenianie pracy studentów. W ramach pakietu można prowadzić interaktywne zajęcia online przy pomocy narzędzia Meet.

Istnieją także inne narzędzia wspomagające kształcenie zdalne. Poniżej kilka informacji, które przybliżą funkcjonalność najpopularniejszych z narzędzi.

.

  • Microsoft Office to pakiet aplikacji biurowych, który jest znany większości użytkownikom komputerów. Ale firma ta ma też tzw. pakiet 365, dedykowany szkołom i uczelniom, jako rozwiązanie do zdalnego nauczania. Większość placówek i tak z nich korzysta.
    W ramach bezpłatnego pakietu Office 365 materiały i zadania można udostępniać w trybie online i porozumiewać przy pomocy zdalnych komunikatorów. Można pracować zarówno z całą grupą, jak i indywidualnie, z wybranymi jej członkami. Można online publikować materiały edukacyjne lub prowadzić zajęcia zdalnie, w formie interaktywnej.

.

  • Skype to komunikator internetowy oparty na technologii przetwarzania danych w chmurze. Umożliwia prowadzenie darmowych rozmów głosowych oraz obserwację rozmówcy poprzez kamerę internetową. Ponadto Skype oferuje funkcje bezpośredniej wymiany informacji tekstowych za pomocą ręcznie wpisywanych wiadomości oraz przesyłanie plików. Skype’a można używać za darmo – do wysyłania wiadomości oraz prowadzenia rozmów głosowych i wideo.

  • YouTube

 

  • Facebook może stać się zamkniętą „wirtualną grupą” wybranego przedmiotu, która będzie skupiać studentów oraz nauczyciela. Rolę administratora najczęściej pełni nauczyciel, a studenci dołączają do niej w ramach swoich profili. Może też być otwartą stroną, na której pojawiać się będą informacje związane z treściami kształcenia danego przedmiotu.

.

Na mojej FB stronie, dedykowanej studentom, znaleźć można bieżące informacje z branży IT, w tym dotyczące dotyczące kształcenia zdalnego – zapraszam:

.

.

Źródło: www.gov.pl _