GK, 2018

Godzina kodowania, 2018

Godzina kodowania (Hour of Code) to największa inicjatywa edukacyjna w historii, adresowana do osób z całego świata. Organizowana jest w ramach Tygodnia Edukacji Informatycznej (Computer Science Education Week, USA). Można w niej uczestniczyć przez cały rok, 24/7, z dowolnego urządzenia i miejsca, w którym jest dostęp do Internetu, na lekcjach i zajęciach w szkole, jak i poza szkołą, indywidualnie lub w grupie. Ta inicjatywa nie jest ograniczona tylko do szkół, może w niej brać udział każdy, w każdym wieku. Do tego nie jest potrzebne przygotowanie informatyczne, czy w zakresie programowania.

W 2018 roku, jako wolontariuszka Godziny Kodowanianauczyciel akademicki w Instytucie Matematyki Akademii Pomorskiej, mam przyjemność wspierać projekt Informatyka na obcasach realizowany przez uczennice II LO w Słupsku – koordynatorkę Julię Mielczarek oraz Olgę Kowalską, Julię Mańkowską, Weronikę Grzegorczyk, Hannę Pawlicką i Wiktorię Kowal, które w sierpniu 2018 roku brały udział w projekcie Microsoft AI Bootcamp „Alice envisions the future” w Atenach. Opiekunkami uczennic są ich nauczycielki: pani Kinga Mielczarek i pani Maria Rządkowska.

Projekt „Informatyka na obcasach” realizowany jest w ramach olimpiady społecznej „Zwolnieni z Teorii”. Celem Projektu jest zachęcenie jak największej liczby młodych dziewcząt do zainteresowania nowymi technologiami, by przyczynić się do zmniejszenia dysproporcji między liczbą kobiet a mężczyzn studiujących i pracujących w obszarach STEM (Science, Technology, Engineering, Mathematics).  Więcej  na stronie  informatykanaobcasach.pl.

Podczas spotkań odbywających się w ramach Projektu, w których wezmą udział dziewczyny ze szkół podstawowych, porozmawiamy o tym jak zmieniały się komputery na przestrzeni lat, jaką postać przybiorą w najbliższej przyszłości i jakie, w związku z tym, stoją przed nami wyzwania. Zapoznamy się z pojęciami algorytm, kodowanie, programowanie. Odpowiemy na pytania: Czym jest informatyka? Jak zostać informatyczką?

.

7 listopada – na pierwszym spotkaniu jego uczestniczki, z pomocą starszych koleżanek, napisały swój pierwszy program komputerowy. Wykorzystały do tego materiały polecane przez organizatorów Godziny Kodowania. Dowiedziały się także, że na kolejnych spotkaniach czekać je będą nowe wyzwania.

14 listopada – ciąg dalszy przygody z kodowaniem, grupa starszych dziewcząt

Obraz może zawierać: 3 osoby, ludzie siedzą, tabela i w budynku

.

Gratuluję dziewczynom z II LO w Słupsku wspaniałego pomysłu na Projekt  i mocno trzymam kciuki za wszystkie uczestniczki projektu „Informatyka na obcasach” dedykując im słowa „Nie bywam usatysfakcjonowana rozumieniem czegokolwiek, ponieważ wiem, że moja zdolność pojmowania może być jedynie nieskończenie małym ułamkiem tego, co chciałabym zrozumieć”, wypowiedziane przez pierwszą programistkę – Adę Lovelace.

Materiały, informacje

pierwszy komputer mechaniczny – połowa XIX wieku

1*

pierwszy komputer cyfrowy – połowa XX wieku

2*

komputer wczoraj – koniec XX wieku
tu zaczęła się moja zawodowa „przygoda z informatyką”

drukarka wczoraj – koniec XX wieku
testowanie tej drukarki to jedno z moich pierwszych zawodowych wyzwań

komputer dziś…

komputer jutro…

Algorytm, program – co to jest?

Ada Lovelace – pierwsza programistka

3*

  1. By Jitze Couperus from Los Altos Hills, California, USA – Let the computing begin!Uploaded by oxyman, CC BY 2.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=9084093
  2. By http://ftp.arl.army.mil/ftp/historic-computers/ ;
    Na Commons przeniósł z pl.wikipedia użytkownik Masur z pomocą narzędzia CommonsHelper.,
    Domena publiczna, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=8813812
  3. By Margaret Sarah Carpenter – Art Work Details page.Original upload was at English wikipedia at en:File:Ada_Lovelace.jpg, Domena publiczna, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=354077