(aktualizacja 2019)

Jako wolontariuszka Godziny Kodowania, która może trwać w każdej godzinie roku 🙂 mam ogromną przyjemność wspierać projekt Informatyka na obcasach realizowany przez uczennice II LO w Słupsku – koordynatorkę Julię Mielczarek oraz Olgę Kowalską, Julię Mańkowską, Weronikę Grzegorczyk, Hannę Pawlicką i Wiktorię Kowal, które w sierpniu 2018 roku brały udział w projekcie Microsoft AI Bootcamp „Alice envisions the future” w Atenach. Opiekunkami uczennic są ich nauczycielki: pani Kinga Mielczarek i pani Maria Rządkowska.

Projekt „Informatyka na obcasach” realizowany jest w ramach olimpiady społecznej „Zwolnieni z Teorii”. Celem Projektu jest zachęcenie jak największej liczby młodych dziewcząt do zainteresowania nowymi technologiami, by przyczynić się do zmniejszenia dysproporcji między liczbą kobiet a mężczyzn studiujących i pracujących w obszarach STEM (Science, Technology, Engineering, Mathematics).  Więcej  na stronie  informatykanaobcasach.pl.

Źródło: www.odn.slupsk.pl

Podczas spotkań odbywających się w ramach Projektu, dziewczyny ze szkół podstawowych, w obecności uczennic z II LO rozmawiają o tym jak zmieniały się komputery na przestrzeni lat, jaką postać przybiorą w najbliższej przyszłości i jakie, w związku z tym, stoją przed nami wszystkimi wyzwania. Zapoznają się z pojęciami algorytm, kodowanie, programowanie. Piszą swoje pierwsze programy komputerowe. Odpowiadają na pytania: Czym jest informatyka? Jak zostać informatyczką?

Kolejne działania w pRojekcie – Fotogaleria

.

7 listopada 2018

Na pierwszym spotkaniu jego uczestniczki, z pomocą starszych koleżanek, napisały swój pierwszy program komputerowy. Wykorzystały do tego materiały polecane przez organizatorów Godziny Kodowania. Dowiedziały się także, że na kolejnych spotkaniach czekać je będą nowe wyzwania.

Gratuluję dziewczynom z II LO w Słupsku wspaniałego pomysłu na Projekt  i mocno trzymam kciuki za wszystkie uczestniczki projektu „Informatyka na obcasach” dedykując im słowa „Nie bywam usatysfakcjonowana rozumieniem czegokolwiek, ponieważ wiem, że moja zdolność pojmowania może być jedynie nieskończenie małym ułamkiem tego, co chciałabym zrozumieć”, wypowiedziane przez pierwszą programistkę – Adę Lovelace.

By Margaret Sarah Carpenter – Art Work Details page.Original upload was at English wikipedia at en:File:Ada_Lovelace.jpg, Domena publiczna, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=354077